Bir Bitcoin Kaç TL ?

Bitcoin, bir para birimidir. Ancak bu para markete, bakkala, alış veriş merkezlerindeki mağazalara verebileceğimiz bir para birimi değildir. Çünkü bu sanal para birimidir. Bitcoin her ülkenin para birimiyle alınıp satılabilir. Bitcoin alıp satmayı kendine iş edinmiş binlerce internet kullanıcısı vardır. Bitcoin ilk çıktığı yıllarda kimse tarafından kullanılmıyor, değerli bulunmuyordu. Ancak internetin gelişmesiyle birlikte ülkelerin para birimlerini bile geride bıraktı. Bitcoin’i ilk ortaya çıkaran ise Satosji Nakamoto’dur.

Bitcoin kolay kazanılan bir para birimi değildir, bu yüzden değeri yüksektir. Bitcoin’i harcamak için sanal cüzdana İhtiyaç vardır. Bunu meydana getirmek için telefondan ya da bilgisayardan bir web sitesine girip başvuru yapabilirsiniz. Bir internet kullanıcısı istediği kadar cüzdan edinebilmektedir. Cüzdan oluşturmak risksiz ve kolay bir iştir. Zira bilgilerinizi karşı tarafa iletmenizi gerektirmez. Bitcoin yüklediğiniz cüzdanınızla alış veriş yapabilirsiniz. Türkiye’de olmasa da yurt dışında bazı ülkeler Bitcoin ile mağaza ve gıda alış verişi imkanı da sunuyor. Uzmanlar bu işlemlerin ilerleyen yıllarda hızla artacağında hem fikir. Peki Bitcoin’iniz çalınabilir mi? Yani sanal cüzdanınız? Hayır. Bu mümkün değildir. Sistem dünyanın en güvenli sistemlerinden biridir.

Tek yolu sizin kendi şifrenizi çaldırmanızdır. Bunun dışında Bitcoin’lerinize zarar gelmesi mümkün değildir. Bu yüzden kimse yoktan Bitcoin de var edemez. Bu para birimini değerli kılan maddelerden biri de budur: Kağıt para gibi sahtesini yapılamaması. Bitcoin kullanmanın belli başlı garantileri vardır. Örneğin Bitcoin camiasında asla fazla para sıkıntısı yaşanmaz. Yani ekonomik dille söyleyecek olursak enflasyon riski yok kadar azdır. En fazla dünyada 21 milyon adet Bitcoin üretimi yapılabilmektedir. Bu da demektir ki Bitcoin asla artamaz ve bir sonu vardır. Bütün kullanıcılar bu 21 milyon Bitcoin’i paylaşmaktadır.

Öte yandan kimin Bitcoin zengini olduğunu o birey itiraf etmedikten sonra anlamak mümkün değildir. Kimse bir başkasının ne kadar Bitcoin’e sahip olduğunu bilemez. Çünkü bu para birimi devlet eliyle dahi olsa denetlenemez niteliktedir. Bu yüzden aslında çok yakınınızda birinin bir milyarder olduğunu düşünebilirsiniz. Bir Bitcoin günümüz Türk Lirası’yla 8 bin küsür TL’dir.