Kösem Sultan Nasıl Öldü? Hazin Son !

Kösem Sultan’ın oğlu ve Osmanlı Hanedanı’nın 18.padişahı olan I.İbrahim ,Hezarpare Ahmet Paşa’ya düzenlenen bir isyan sonucu ,tahttan indirildi.Sofu Mehmet Paşa ve taraftarlarınca idam ettirildi.Artık taht oğlu IV.Mehmet’indi. Av merakıyla tanınan IV.Mehmet ,Osmanlı Hanedanlığı’nda Kösem Sultan’ın ölümünün ardındaki anahtar kişilerden biri olacaktı.

Annesi Turhan Sultan ve babaannesi Kösem Sultan arasındaki iktidar çekişmeleri ve kavgaları sürerken tahtta oturan isim IV.Mehmet’ti . Daha henüz 7 yaşındaydı. (Kimi kaynaklarda 4 yaşında olduğu belirtilmektedir.) Henüz padişahlık yapamayacağı aşikardı. Annesi Turhan Hatice Sultan artık bir “Valide Sultan”dı.

O güne kadar , Sultan I.İbrahim’in ( cinci hocalar tutularak ) çocuk sahibi olması sağlanmaya çalışılırken Turhan Sultan ile Kösem Sultan’ın arası oldukça iyiydi. Bu iyilik hali IV.Mehmet’in Osmanlı Devleti’nin 19. Padişahı olduktan sonra değişecekti. Çünkü Osmanlı Hanedan’ı geleneklerine   göre hayatta olan en büyük “Valide Sultan” “Saltanat Vekilliği” yapabilirdi. Bu durum Kösem Sultan’ı mutlu ederken,Turhan Hatice Sultan’ı düşündürüyordu. Turhan Sultan nasıl Hanedan’ın tek “Valide Sultan”ı olabileceğini hesaplarken , Kösem Sultan’da “Saltanat Vekilliği” ni daha ne kadar devam ettirebileceğinin planlarını yapıyordu. IV.Mehmet hep çocuk kalmayacaktı. İktidara hükmetme aşkı o kadar büyüktü ki, gözü hiçbirşeyi görmüyordu. Turhan Sultan’ın yaptıkları , Kösem Sultan’ın intikam hırsını daha da kamçılıyordu. Artık padişah torunu ve Valide Sultan gelini en önemli düşmanlarıydı. Harekete geçme zamanı gelmişti.

Önce torununun sünnet düğünü için yaptı planını. Cerrahbaşı ile anlaştı. IV.Mehmet neredeyse kanamadan ölecekti. Bu tuzaktan zor kurtulmuştu. Ancak Kösem Sultan devreye ikinci planı soktu. Ama bu sefer planı garantiye aldı. Önce padişah torununun yemeğine zehir koyduracaktı. Bu planda işlemezse Ocak Ağaları’na sarayı bastırtıp, torununu boğduracaktı. Ancak Melek Kalfa’yı hesaba katmamıştı. Melek Kalfa durumu hemen Turhan Sultan’a haber verdi. Olay vahim bir durumla sonuçlanmadan bertaraf edilmiş oldu. Zehiri verecek Helvacıbaşı’da saraydan kaçtı.

Turhan Hatice Sultan bazıları padişah hocası olan yüksek rütbeli 18 Ağa’yı topladı. Toplantıda durumu vehametiyle ortaya koydu. Bazı ağalarda padişahı korumak için Kösem Sultan’ının ölümünün şart olduğu noktasında birleştiler. Sonunda toplantıdan Kösem Sultan’ın ölüm emri çıktı.

Tarihte yine bir ilk olarak, bir Valide Sultan , sarayda Topkapı’daki dairesinde boğularak öldürüldü. 12 Eylül 1651 Kadınlar Saltanatı’nın sona erdiği tarihtir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.