KÖSEM SULTAN VE I.AHMET AŞKI

Kösem Sultan tarihte ;,entrikacı,evlat katili gibi sözcüklerle anıladursun,Sultan I.Ahmet’in 27 yaşında ölümüne kadar geçen hayatını zenginleştiren,anlamlı ve süslü kılan bir kadındı.

Anastasia olarak , Ortodoks bir papazın kızı olarak dünyaya geldiğinde ,daha sonra “Mahpeyker” “Kösem” gibi isimlerle anılacağını nereden bilebilirdi ki!Babası ölünce yetim kalmıştı.Onu evlatlık edinecek ailenin babası denizci,annesi ,duygulu,hoş sesiyle güzel Kur-an’ı Kerim okuyan bir ev hanımıydı.Denizci bir sefer sırasında esir olarak ele geçirilenler arasında Anastasia ‘yı görmüş,karısına hem ev işlerinde yardım eder,hem de arkadaş olur düşüncesiyle O’nu alıp İstanbul’a getirmişti.

Anastasia onu evlatlık edinen ailenin Müslüman olmasından etkilenmiş ama hiçbir etkiye maruz kalmadan, kısa bir süre sonra Müslüman olmuştu.Ancak henüz Müslüman’lık öğretilerini tam bilmiyordu.

İşte tam bu arada saraydan bir davet almıştı Hafize Ana.Daha sebebini bilmiyordu ama yanında evlatlığını da götürdü.Genç kız ve Hafize Ana Topkapı Sarayı’na Gülhane kapısından alınmışlardı.Anastasia(Kösem Sultan ) analığı Valide odasına götürülürken bir odada bekleyecekti.İşte bu odada tam da “Altın Yol ” denilen koridora açılıyordu.Anastasia , pek de iyi olamyan giysiler içerisinde işte burada beklerken, birden karşısında süslü elbiselerle sıradan biri olmadığı belli olan genç bir çocuk gördü.Bu çocuk ilerde ondördüncü Osmanlı padişahı olacak I.Ahmet’ti.

Birinci Ahmet ,ondört yaşında babası vefat ettikten sonra ,daha sünnet bile olmamışken tahta çıkarılmaya hazırlanıyordu.Bir yandan babasının vefatı için Kur-an’ı Kerim okunuyor,bir yandan da süslü elbiseleriyle daha neler olup bittiğini bile anlayamadan sarayın içinde dolaşıyordu.Tam o sırada birden O’da genç kızı gördü.

Daha neler olup bittiğini anlayamadan ,genç kız kekeleyerek “Hafize Anam’la geldim.Kendisi Kur’an okuyor diyebildi.”Kekeleyerek ve ürkek sesle.I.Ahmet’in yanındaki saray adamları “Hünkarım….Valideniz….sizi bekliyor” derken işte tam o sırada I.Ahmet ilk emrini verdi. “Pekala…Kızı anası bile gelse salmayın,bu kapının önüne bir adam koyun,kızıda salmayın”

İşte I.Ahmet ilk defa gördüğü bu kızdan artık ay yüzlü manasına gelen Mahpeyker olarak bahsedecekti. Mahpeyker Kösem Sultan ve I.Ahmet ‘in aşkı ilk olarak Altın Yol’ a bakan koridorda başlamıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.