KÖSEM SULTAN VE I.AHMET ’İN HİKAYESİ

Kösem Sultan’ın Osmanlı Tarihi’ndeki hikayesi Altın Yol’da Sultan I.Ahmet’in kendisini  görüp aşık olmasıyla başlamıştır.Artık Anastasia “Mahpeyker” dir Sultan I.Ahmet için.Daha henüz sünnet bile olmamış,tahta çıkmaya hazırlanan bu şehzade için “Önce evlilik,taht sonraki iş” tir.Hatta annesi Handan Sultan’a “Ben bu kızla evleneceğim ” demesi üzerine Handan Sultan, şeyhülislam ve saraydakiler tarafından “Padişahların evlenmesi şeriate göre caiz değildir.”denilerek hoş karşılanmamıştır.Yinede I.Ahmet’in diretmesi üzerine Handan Sultan çaresiz “Bu kız kimdir?Tez araştırılsın”diyerek oğlunun isteğini yerine getirmekten başka çare olmadığını anlamıştır.Uzun süren araştırmalar ve yoklamalardan sonra,saray “Mahpeyker Kösem “ile evlenmelerine mecbur “Evet” demek zorunda kalmıştır.

Tarihte Kanuni Sultan Süleyman’ın Hürrem Sultan’a kıydığı nikahtan sonra,Osmanlı Hanedanı’nda evlenen ikinci padişah olarak Sultan I.Ahmet ve nikahı kıyılan ikinci kadın olarak da “Kösem Sultan”karşımıza çıkmaktadır.

I.Ahmet’in 1603’te padişah tahtına oturduktan sonraki ilk icraati ise kendisi ve annesi Handan Sultan’a zulmeden büyük Safiye Valide Sultan’ı Beyazıt’taki eski saraya göndermek olmuştur.Herkes büyük ağabeyini boğduracağını sanırken ; hanedandaki veraset sistemini değiştirmiş,böylelilikle kardeş katli yasasını kaldıran ilk padişah olmuştur. Yasaya göre Osmanlı Hanedanı’nda da aklı başında olan ailenin en büyük üyesi tahta çıkacaktır.Buna görede tarih 14 yıl sonra 1617’de ,I.Ahmet’in tifüs hastalığını atlatamayıp,vefat etmesi üzerine Mahfiruz Hatice Sultan’dan olma en büyük ağabeyi Birinci Mustafa ‘nın tahta çıkmasına şahitlik edecektir.

Birinci Ahmet ,şehzadelikten sultanlığa uzanan yolda iyi eğitilmiş ,bir çok dil bilen ,genç yaşına rağmen devlet hakkındaki meselelerde doğru karalar alabilen Osmanlı Hanedanı’nın önemli bir üyesi olmuştur. Kardeş katli yasası, kardeşin kardeşi taht kavgası yüzünden öldürmesi ,taht kavgaları ve rekabetin önlenmesi açısından Osmanlı Devleti’nde yeni bir çığır açmıştır.

Ayrıca Birinci Ahmet devlet işlerindeki etkinliği ve yönetim becerisi dikkate alındığında,kimi otoritelerce   Kanuni Sultan Süleyman’dan sonra devlet işleriyle yoğun alakadar olan ilk padişah olarak kabul edilmektedir.

Kösem Sultan’da iyi eğitilmiş,güzelliği ve zekası sayesinde her daim I.Ahmet’in hayatını süsleyen en kıymetli kadınlardan biri olmuştur.Ancak aşkları en fazla on dört yıl sürecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.