Mahpeyker Kösem Haseki Sultan

Tarihte ,özellikle de Osmanlı Dönemi’ne damgasını vurmuş sultanlardan biri olan Mahpeyker Kösem Sultan, Kadınlar Saltanatı denilen dönemde yer alarak ,Osmanlı Devlet’inde bazı ilklere sebep olmuş ve tarihe imzasını bırakmıştır. Peki aslında bu genç yaşta “Haseki Sultan”olan kadın kimdir?

Bosna’da 1590 yılında dünyaya “Anastasya” adıyla geldi. Bosna Beylerbeyi onu İstanbul kızlar ağasına gönderdi .Ama bilmediği ve tahmin edemediği bir şey vardı; Anastasya daha 15 yaşındayken I. Ahmet’in gözdesi ve sonrasında hasekisi olacak ,Sultan IV. Murad’ı ,Şehzade Süleyman’ı, Sultan I. İbrahim’i, Ayşe Sultan ve Fatma Sultan’ı doğurarak Osmanlı iktidarına hükmedecekti. Bu yüzden Osmanlı Sarayı’na Anastasya olarak gelmesi ve ilklere imza atması ,tarihe bir iyilik midir bilinmez ama şüphesiz kendisi için bulunmaz bir fırsat olmuştur.

Kösem Sultan’ın rolü kocasının ölümünden sonra başlayacaktır.Tahta II.Mehmet’le Fuldane Valide Sultan’ın oğlu I.Mahmut öncelikli olarak çıkarılacak ve taht bir II.Osman (I.Ahmet’in Mahfiruz Hatice Sultan’dan olan oğlu) bir I.Mustafa arasında gidip gelecektir.

Artık sahne Kösem Sultan’ın olacaktı.Oğlu Şehzade IV. Murat 11 yaşındayken tahta geçti.Sultan IV.Murat ‘ın Ayşe Haseki Sultan’dan bir çok şehzadesi oldu ama bu şehzadelerde küçük yaşta öldü. Bu yüzden Ayşe Haseki Sultan’ın adı tarihte pek yer almıyordu. 27 yaşında hayatını kaybeden IV. Murad ‘ın yerine yine Kösem Sultan’ın oğlu I.İbrahim tahta geçti. Kösem Sultan gücünün zirvesini I.İbrahim’in padişahlığı zamanında yaşadı. Tek bir sorun vardı .Osmanlı Devlet’nin bekası için şehzadeler olmalıydı.Ancak 25 yaşında ki bu padişahın kadınlara karşı ilgisi yoktu. Bu yüzden iş Kösem Sultan’a düştü ve en ünlü Cinci Hoca olan Karabaşzade Hüseyin Efendi’yi getirttirdi. Sonunda I. İbrahim’in tahta çıktıktan 2 yıl sonra Turhan Hatice Sultan ‘dan oğlu IV.Mehmet doğdu. Bunun üzerine Kösem Sultan Hüseyin Efendi’ye Cinci Hanı yapımında masrafları kendi temin edeceğine dair söz verdi.

Torunu IV.Mehmet’in tahta geçmesi aslında Mahpeyker Kösem Sultan’ın yavaş yavaş sonunu hazırlayacaktı.Annesi “Turhan Hatice Sultan ”tarafından ölümüne hükmedilecek ve “Mahpeyker Kösem Valide Sultan”sarayda ilk ölen kadın olacaktı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.