Bayanlar Nasıl Namaz Kılmalı?

Namaz kılarken bayanların ayakta (kıyamda)rükû ve secdedeki hareketleri erkeklerden farklıdır. Namaz nasıl kılınır bayan videolu anlatım ile yapılması gerekenler; Bayanların namaz esnasında başı ve kolları kapalı olmalıdır. Öğle ikindi ve yatsı namazlarının sünnet farz ve son sünnetlerinin kılınış şekli ile sabah ve akşam namazlarındaki 2 rekât sünnetin kılınış şekli aynıdır. Örnek olarak öğle namazını verecek olursak eller omuz hizasında havaya doğru kaldırılıp “niyet ettim Allah rızası için öğle namazının 4 rekât sünnetini kılmaya” diyerek niyet edilir. Daha sonra göğüs üzerinde sağ el sol elin üzerinde olacak şekilde eller bağlanır parmak araları açık olmamalıdır.

Ayakta iken(kıyamda) gözler secde edilecek yere bakacak şekilde olmalı topuklar birleşik ayak başparmakları arasında bir el mesafesi boşluk kalacak şekilde durulmalıdır. İlk rekâtta önce Sübhaneke ardından Fatiha onun ardından da bir sure okunur; rükûa varılır. Rükûda baş az eğik dizler ile dirsekler bükük olarak durulmalı gözler yine secde yapılacak yere bakmalıdır. Rükûda 3 kez “Sübhane Rabbiyel azim” denir. Ardından “semiallahu limen hamideh” diyerek rükûdan doğrulur. Ayakta bir miktar durduktan sonra “Allahu Ekber “diyerek secdeye varılır.

Secdede iken 3 kez “Sübhane Rabbiyel ala” denir. Secde sırasında dirsek ve diz birbirine değmeli baş 2 elin arasında alın ve burun yere değecek şekilde olmalıdır. Secdeden “Allahu Ekber” denilerek doğrulur oturma esnasında ayaklar sağa dönük olacak ve ayak üzerine oturmayacak şekilde olacaktır. Allahu Ekber denilerek 2. secde yapılır. Aynı tespih tekrar edilir daha sonra 2. rekâtı kılmak için ayağa kalkılır. Her namazın 2. rekâtında 2 secde yaptıktan sonra sadece ettehiyyatu duası okunur selam verilmeden kalkılır.

Öğle ikindi yatsı namazlarında 4. rekâtta ettehiyyatu salli ve barik duaları ile rabbena duası okunarak selam verilir. Akşam namazının farzının 3. Rekâtında vitir namazının 3. rekâtında ve sabah namazlarının 2.rekâtlarında da aynı dualar okunarak selam verilir.