Kösem Sultan ve 1. Ahmed

Kösem Sultan ve 1. Ahmet’in aşkı her ne kadar Hürrem Sultan ve Kanuni Sultan Süleyman’ın aşkı gibi olmasa da güçlü bir bağa sahiptir. Osmanlı tahtına çıkan 1. Ahmet’in bir tek zaafı vardı o da güzelliğe karşı kendini kaybetmesiydi. Beylerbeyi tarafından Bosna’dan saraya hediye olarak gönderilen Anastasya yani Kösem Sultan, 15 yaşında 1. Ahmet’in hasekisi olmuştur. Sarayda Müslümanlığı kabul eden Anastasya’ya Mahpeyker ismi verilmiştir. Kabiliyetli ve güzel olduğu için de Kösem lakabı ile bilinmektedir.

kosem sultan vikipedi Ahmet, Kösem Sultan’ı görünce büyük bir aşka tutulmuş ve daha ergenlik yaşına gelmeden Kösem Sultan ile evlenmiştir. Kösem sultan ve 1. Ahmet’in aşkı da bu dönemle başlamıştır. Padişah ölene kadar haseki Sultan’ın sözleri ikilenmeden yapıldı. Hayatında olmadığı kadar mutlu ve yaşamadığı güzel günler kadar güzel ve rahat bir dönemi 1. Ahmet ile yaşayan Kösem Sultan, 1. Ahmet’e dört şehzade vermiştir.

Ahmet 27 yaşındayken vefat etmiştir. Fakat Kösem Sultan’ın sözleri üzerine vefat etmeden önce, Kanuni Sultan Süleyman’ın tahta katılım koşullarını değiştirmiştir. Ekberiyet adı verilen bu kanuna göre, tahta ölen padişahın oğulları değil, oğullarından en büyüğü geçecekti fakat bu kanun değiştirildi. Bu sayede Kösem Sultan iktidarı elinde tutmayı planlıyordu. Sevgisi sayesinde 1. Ahmet’in kanunu değiştirmesi üzerine Kösem Sultan, saltanat sürebileceği bir döneme kavuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.