Kösem Sultan Hakkında Bilgi

Gün ve ay olarak tam doğum tarihi bilinmiyor olsa da 1590 yılında, o dönemde Bosna Eyaleti olarak geçen bölgede Anastasya ismiyle dünyaya gelen Kösem Sultan, 14 yaşındayken İstanbul’a gönderilmiştir. Bosna Beylerbeyi’nin emriyle Topkapı Sarayı’na gönderilen Kösem Sultan’ın hayatı ve aynı zamanda Osmanlı İmparatorluğu’nun gidişatı bu olay ile değişmiştir. Kösem Sultan’In saraya gelişiyle tüm dengeler alt üst olmuş, tarih yeniden yazılmıştı. Dönemin padişahı I. Ahmed, Kösem Sultan’ı görür görmez aşık olmuş ve onu gözdeleri arasına almıştır. Kısa bir süre sonra da haseki ünvanını alan Kösem Sultan, daha kıdemli hasekileri geride bırakarak I. Ahmed’in vefatına kadar padişaha en yakın kadın olmuştur.

Bu görsel http://www.kosemsultan.net sitesindeki Mahpeyker Kösem Sultan hakkında Tarih arşivleri için yazılmış yazılara oluşturulmuş bir görseldir. Lütfen kullanmadan önce izin alınız.
Bu görsel http://www.kosemsultan.net sitesindeki Mahpeyker Kösem Sultan hakkında Tarih arşivleri için yazılmış yazılara oluşturulmuş bir görseldir. Lütfen kullanmadan önce izin alınız.

Haseki ünvanı padişahın çocuklarını doğuran kişiye söylenmekteydi ve hasekilerin kendilerine ait odaları, kürkleri, mücevherleri olurdu. Emirlerine cariyeler ve askerler verilirdi yani sarayda yaşayan bir kadının alabileceği en değerli ünvanlardan biriydi. Kısa sürede bu ünvanı elde etmiş olan Kösem Sultan, I. Ahmed’in vefatından sonra ünvanın bir öneminin kalmadığını farketti. I. Ahmed’in yerine geçen kardeşi I. Mustafa tarafından saraydan sürüldü. Bu sürgün, II. Osman ya da bilinen adıyla Genç Osman döneminde de devam etti. Tahta geçme sırası Kösem Sultan’ın oğlu IV. Murad’a geldiğinde haseki ünvanının yanına valide sultan sıfatını da ekleyerek saraya geri dönen Kösem Sultan, kendi hükümdarlık dönemini başlattı. IV. Murad’ın tahta geçtiğinde 11 yaşında olması ve sonrasında yerine gelen oğlu I. İbrahim’in de psikolojik sorunlar yaşaması sebebiyle onları etki altına alarak yönetmesi çok zor olmadı. Daha sonra tahta çıkan I. İbrahim’in oğlu IV. Mehmet’in de 6 yaşındayken görev başına getirilmesi Kösem Sultan’ın gücünü maksimum seviyeye çıkarttı. IV. Mehmet’in annesi yani kendi gelini olan Turhan Hatice Sultan tarafından boğdurularak öldürülmesinden sonra kadınlar saltanatı adı verilen dönem sona ermiş ve Kösem Sultan’ın hükümdarlığı da son bulmuştur.

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.