Kudretli Kösem Sultan – Mahpeyker Kösem

Bu görsel http://www.kosemsultan.net sitesindeki Mahpeyker Kösem Sultan hakkında Tarih arşivleri için yazılmış yazılara oluşturulmuş bir görseldir. Lütfen kullanmadan önce izin alınız.
Bu görsel http://www.kosemsultan.net sitesindeki Mahpeyker Kösem Sultan hakkında Tarih arşivleri için yazılmış yazılara oluşturulmuş bir görseldir. Lütfen kullanmadan önce izin alınız.

Zamanında ilk olarak 4. Murat dizisinde onun annesini canlandıran Ayten Gökçer, Kösem Sultan rolünü çok iyi oynamış ve onun ne kadar güçlü bir karakter olduğunu herkese çok iyi anlatmıştır. Yakın zamanda ise İstanbul Kanatlarımın altında filminde yine güzel bir oyuncu olan Zuhal Olcay bu ünlü Sultan’ı başarı ile canlandırmış ve onun hakkında bize az da olsa bilgi vermiştir.

Tarihi dizilerden öğrenmek ne kadar doğrudur, bu tartışma konusu olabilir fakat hiçbir şey öğrenmemekten daha iyi olacağını söylemek gerekir. İmparatorluğun en güçlü döneminde saraya sultan olmuş bu kadının karakterini ve yaşantısını öğrenmek, aslında bu toplumun bütün bireylerinin en doğal hakkıdır. İhtirasları ve emelleri ile ön plana çıktığı zamanlar olsa da onun bir sultan, bir anne ve bir insan olduğunu unutmamak gerekir. Hayatı boyunca iyi bir sultan, anne ve çok merhametli bir insan olduğunu da defalarca ispat etmiş biri olarak KösemSultan’ın biyografisi incelemeye değer bir hanım sultan olduğunu söylemek gerekir.

Bir sultan düşünün ki, 1. Ahmet, 1. Mustafa, 2. Osman, 4. Murat ve 1. İbrahim döneminde sarayda en etkili kadın olarak bulunsun. Elbette ki, çok sallantılı ve fırtınalı dönemleri atlatmanın da bir bedeli olacaktır. Bu süreci zarar görmeden atlatmak imkânsız gibi görünürken, ilk kocasının acısı, daha sonra iki oğlunun acısı ve bir üçüncüsünün hastalığı ile birlikte kendinin de hak etmediği şekilde ölümü. Size sanırım bu durum size Kösem Sultan’ı çok daha iyi açıklayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.