Kösem Sultan Hikayesi

1590 yılında Anastasya adıyla Osmanlı topraklarında dünyaya gelen Kösem Sultan, çok küçük yaşlardayken İstanbul’a gönderilerek padişahın gözdeleri arasına girmiş olan tarihi karakterlerden biridir. 14 yaşındayken Bosna Beylerbeyi tarafından Topkapı Sarayı’na gönderilmiştir. Bosna Eyaleti’nden geldiği için Rum ya da Boşnak olabileceği rivayet edilmektedir fakat bu konuda kesin bir bilgi verilmemiştir.

15 yaşındayken o dönemde tahtın sahibi olan I. Ahmed’in hasekilerinden biri olmuştur. Haseki, padişaha en yakın olan kadınlara verilen sıfattır. Haseki ve valide sultan sıfatları sarayda bir kadının elde edebileceği en üst dereceli ünvanlardır. Kısa sürede haseki olmakla kalmayan Kösem Sultan, aynı zamanda kendinden daha kıdemli olan hasekileri de geride bırakarak I. Ahmed’in vefatına kadar padişaha en yakın kadın olmuştur.

Bu görsel http://www.kosemsultan.net sitesindeki Mahpeyker Kösem Sultan hakkında Tarih arşivleri için yazılmış yazılara oluşturulmuş bir görseldir. Lütfen kullanmadan önce izin alınız.
Bu görsel http://www.kosemsultan.net sitesindeki Mahpeyker Kösem Sultan hakkında Tarih arşivleri için yazılmış yazılara oluşturulmuş bir görseldir. Lütfen kullanmadan önce izin alınız.

Ahmed’in vefatıyla birlikte yerine geçen kardeşi I. Mustafa, Kösem Sultan’ı ve çocuklarını saraydan uzaklaştırmıştır. I. Mustafa’nın ardından tahta gelen II. Osman ya da nam-ı diğer Genç Osman döneminde de saraydan uzakta hayat süren Kösem Sultan, tahta geçme sırası oğlu IV. Murad’a geldiğinde Topkapı Sarayı’na valide sultan sıfatıyla birlikte dönmüştür. IV. Murad’ın 11 yaşında tahta çıkması, Kösem Sultan’ın devlet işlerini idare etmesi için mecburiyet ortamı yaratmıştır. IV. Murad’ın tahta alışarak annesinin etkisinden çıkması ve diğer kardeşlerini öldürme çabası sonucunda Kösem Sultan etkinliğini tekrar arttırmıştır. IV. Murad’ın erken yaşta vefatından sonra yerine gelen kardeşi I. İbrahim ya da bilinen adıyla Deli İbrahim de öldürülme korkusu nedeniyle devleti yönetmek gibi işlerle ilgilenmeyince sorumluluk alma işi yine Kösem Sultan’a düştü. Ardından gelen I. İbrahim’in oğlu IV. Mehmet de 6 yaşında padişah olmuştu. Bu dönemde gücünün ve etkinliğinin zirvesine ulaşan Kösem Sultan, kendi gelini yani IV. Mehmet’in annesi Turhan Hatice Sultan tarafından öldürülünceye kadar adını çoktan tarih sahnesine kazımıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.