Bitcoin, Sanal Para Nedir?

Bitcoin, sanal para belli bir merkezde toplanmayan, belli bir hükümet ve kuruluşa bağlı olmayan tüm dünya ülkeleri tarafından kabul görülen dijital paradır. Sistemin artıları de eksileri de mevcuttur. Ancak dünyanın ilk dijital parası olması açısından oldukça önemlidir.

 

Bitcoin, Sistemi Ne Zaman Kuruldu?

2008 yılında Satoshi Nakamoto tarafından deneysel olarak başlatılmıştır. Herhangi bir merkeze ve hükümete bağlı olmadan kurulmuş, herhangi üçüncü bir parite hizmeti aracı kurumuna gerek kalmadan transferi yapılabilen dijital para birimi olmuştur. Herhangi bir kurum ve kuruluşa bağlı olmaması beraberinde bazı avantajları getirmiştir.

 

Bitcoin Nasıl Üretilir?

Bitcoin üretme işlemine madencilik (mining) denmektedir. Eğer Bitcoin işi yapmak istiyorsanız çok iyi seviyede bilgi birikimi ve sistemi son derece güçlü bilgisayara sahip olmanız gerekiyor. Buradan anlaşılması gereken şudur: Madencilik işini sizin bilgisayarınızın donanımları yapmakta. Bu nedenle işlemcisi ve ekran kartı iyi olan bir bilgisayara sahip olmanız gerekiyor. Bitcoin işinin başlaması ile bu işe yönelik bilgisayarlar da satılmaktadır. Yani Bitcoin işine özel dizayn edilmiş bilgisayarlar mevcuttur. Eğer bu konuda yeterince bilginiz ve sisteminiz yoksa tek başına bu işe girmek yerine bir ekiple girmeyi denemek gerekmektedir.

 

Bitcoin Değerini Ne Belirliyor?

Bitcoin ’in doğasından yani kendiliğinden gelen bir değeri yoktur. Piyasadaki arz talep durumuna göre değerlenmekte ya da değer kaybetmektedir. Talep arttıkça bitcoin ’in değeri artıyor, talep azaldıkça bitcoin değeri azalıyor. Çünkü piyasada sınırlı sayıda dolaşan bitcoin var.

 

Bitcoin Nasıl Kullanılıyor?

Bitcoin ‘in kullanılabilmesi için öncelikle bir hesap cüzdanın oluşturulması gerekiyor. Bu cüzdan internet erişimi olan telefon bilgisayardan oluşturulabileceği gibi, internet üzerinde bulunan web servislerinden de oluşturulabilmektedir. Kişi başına cüzdan sınırlaması yoktur, bir kişi dileği kadar sanal hesap cüzdanı oluşturabilir. Oluşturulan cüzdanlar için kişiden özel bilgileri talep edilmez. Oluşturulan bu sanal cüzdan ile para transferi yapılabilir, alışveriş bile yapılabilir. Sisteme yapılan ödemelerin doğrulanması için asimetrik şifreleme işlemi yapılır. Bir hesaptan başka bir hesaba para transferi yapıldığında gönderici hesaptan alıcı hesaba şifreli bir şekilde elektronik imzalı olarak aktarım yapılır. Sistem oldukça güvenlidir.

 

Bknz : http://www.internettenparakazan.org/bitcoin-satis-islemi