Osmanlı’nın En Güçlü ve Zengin Kadını Kösem Sultan

1 Ahmet Hanın eşi Haseki Olmuş.  Padişahının gözdesi olmuştur. Osmanlıda aslı güç valide olandır. Bunu elinde bulunduran Mahpeyker Kösem Valide Sultan. 2 oğlunun saltanatını gördü 4 muradın ve İbrahim padişahlığını gördü. Uzun dönem haremde valide sultan görevini yaptı. Gerçekten çok güçlü bir sultandır.   Torunu 4 Mehmet’in padişahlığını da gördü 5 yıl valideyi kebire, koca validedir. En çok tarihte unvan taşıyan kişidir.

Kösem sultan çok yönlü bir sultandır. Hayat çok önemlidir. Şehid validedir. Eski Türkçe kösem anlamı önderlik, liderlik, yönlendiren ileri giden olarak bilinir. Bunu daha sonra göstermiştir. Rum papazının kızı olarak bilinir. Bosna beyi tarafında yakalanır ve saraya gönderilir.  Yetenekli ve güzelliğe sahiptir sarayda yetenekleri ve yeteneğiyle öne çıkmış bir sultandır. Osmanlı kültürünü en iyi şekilde almıştır.

Osmanlıda valide sultanların hepsi seçilmiş kişilerdir. Liderlik, yetenekleriyle ve aklı ile ön planladır.

Tarihte Mahpeyker sultan yalan ifadeler kullanılmıştır. Devlet işlerine müdahale etmesinin sebebi çocuklarının küçük yasta tahta çıkmasıdır.

Kösem sultan çok küçük yasta saraya geldi ve saraydan iyi eğitimden sonran Annesi Handan sultan tarafından 1 Ahmet han eşi olarak seçilmiştir. 14 yıl boyunca kösem sultan hiçbir şekilde padişah 1 Ahmet hanın devlet işlerine karışmamıştır. Tarihte en çok 4 erkek çocuk olan valide sultandır. Haremin sorumlusu valide sultandır. Hasekiyi seçen kişi valide sultandır.

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.