Nasıl Ayakkabı Bağlanır?

Ayakkabılar hem erkekler hem de kadınlar için şekli rengi ve deseniyle fark yaratmaları açısından önemlidir ve en temel ihtiyaçlardan biridir. Hem model olarak hem de yapısı itibari ile ayakkabılar çeşitlilik gösterir.

Bu çeşitlilik arasında bağcıklı ayakkabılar da bulunur ve özellikle spor ayakkabılarda karşımıza çıkar. Ama elbette diğer ayakkabı şekillerinde de bu bağcıklı modele rastlayabilirsiniz. Bu tarz ayakkabıda karşımıza çıkan sıkıntı ayakkabıyı bağlama şeklidir. Özenli ve hoş bir bağlama elde etmek istiyor olabilirsiniz ama bağlama tekniklerini bilmiyor iseniz bu görüntüyü yakalamak zor olur. Nasıl ayakkabı bağlanır öğrenelim.

nasil-ayakkabi-baglanir

Öncelikle bağcıklı ayakkabıda ayağınızın sağ ve sol tarafına düşen iki adet bağı ortaya yaklaştırın. Sağdakini sol tarafa, soldakini de sağ tarafa yöneltin. Sonra sağda kalan bağcığı solda kalan bağcığın altından geçirin ve ufak bir bağlama işlemi yapın. Bu sırada ayağınıza bol olmayacak şekilde ya da çok sıkmayacak şekilde gevşetip sıkabilirsiniz. Bu işlem bu aşamada yapılır.

Sonra sağda kalan ipi işaret parmağınıza bir yuvarlak oluşturacak şekilde dolayın. Diğer ipi bu yuvarlağın birleştiği yerden geçirin. Aradaki ufak kalan boşluktan da kendinize doğru çekin. Bu işlem de size ayakkabınızda fiyonk oluşturacaktır. İplerin ucundan çekerseniz çok büyük olan fiyonk modelini küçültebilirsiniz.