Kösem Sultan Dizi Fragmanı

Muhteşem Yüzyıl Kösem adıyla ekranlara gelecek olan dizi adından da anlaşılacağı üzere Kösem Sultan’ın hayatını ve yaşadığı dönemi anlatacak. Türk halkının büyük bir çoğunluğu tarihi sadece dizilerden öğrendiği için büyük ihtimalle adını tarihe altın harflerle yazdıran bu kadın sultanın adını pek duymadınız. Diziyi izlerken zekasına hayran kalacaki yaptığı işlerin büyüklüğünden dolayı kendisini takdir edeceksiniz. Peki Kösem Sultan Kimdir?

Kösem Sultan’ın Hayatı

Özetle anlatmamız gerekirse Kösem Sultan, Osmanlı tarihinin görüp görebileceği en zeki kadındı. Sahip olduğu yetenekleri ve hırsını kullanarak uzun dönemler boyunca padişahları etkisi altına almış ve kadınlar saltanatı adı verilen dönemin zirve ismi olmuştur. Kadınların hangi sıfata sahip olursa olsun katılmasının yasaklandığı toplantılara katılmış, direkt olarak olmasa da padişahları biblo gibi kullanarak ülkeyi yönetmiştir. Dış ilişkilerde görülmemiş davranışlar sergileyerek kraliçelerle mektuplaşmış, karşılıklı hediye alışverişinde bulunmuştur. Oğlu IV. Murad döneminde hükümdarlığının başladığı kabul edilen Kösem Sultan, torunu IV. Mehmet tahta çıktığı zaman Mehmet’in annesi yani aynı zamanda kendi gelini olan Turhan Hatice Sultan ile uzun süreli anlaşmazlık ve tam anlamıyla soğuk savaş dönemi geçirmiştir. Bu savaşın sonucu olarak 2 eylül 1651 yılında haremde boğularak öldürülmüştür. Kösem Sultan’ın ölmesi kadınlar saltanatını kapatarak Köprülü sadrazamlarının dönemini açmıştır. Ölümü aynı zamanda haremde işlenen ilk sultan cinayeti olarak da tarihte yer almaktadır.

Kösem Sultan Oyuncu Kadrosu

Kösem Sultan karakterini canlandıracak isim konusunda aylardır devam eden bir anlaşmazlık olsa da en sonunda Timur Savcı, Beren Saat ile anlaşma imzaladı. Hülya Avşar’ı da Safiye Sultan rolünde izleyeceğimiz ve eylül ayında ekranlara gelecek olan Muhteşem Yüzyıl Kösem dizisinin diğer başrol oyuncuları Mete Horozoğlu, Berk Cankat ve Ekin Koç.

Muhteşem Yüzyıl Kösem Dizisinin 11 Eylül 2015 tarihinde yayınlanan fragmanını aşağıda izleyebilirsiniz.