Muhteşem Yüzyıl Kösem İzle

Muhteşem Yüzyıl dizisinden sonra Osmanlı tarihine artan ilgi sebebiyle yapımcılar yeni arayışlara girmiş durumda. Osmanlı tarihinin en etkili erkek karakteri olan I. Süleyman ya da Kanuni Sultan Süleyman’ın hayatından sonra şimdi sıra en güçlü ve zeki kadın karakteri anlatmaya geldi. Muhteşem Yüzyıl Kösem adlı dizi ile kadınlar saltanatının son sultanı olan Kösem Sultan’ın hayatına ışık tutulacak.

Kösem Sultan Kimdir?

Tam adıyla Haseki Mâh-Peyker Kösem Valide Sultan, 14. Osmanlı padişahı I. Ahmed’in hasekisi olarak saray yaşamını bir süre devam ettirmiştir. Daha sonra tahta geçen oğlu IV. Murad’ın çok küçük yaşta olması nedeniyle devlet işlerinde etkili olmaya başlamıştır. Sonrasında yerine gelen diğer oğlu I. İbrahim ya da bir diğer adıyla Deli İbrahim’de psikolojik sorunlar içerisinde olduğu için devlet işlerini direkt olarak annesinin eline teslim etti. Tüm bu süre boyunca etkili bir devet yönetimi sergileyen Kösem Sultan daha sonra 6 yaşında tahta geçen torunu IV. Mehmet döneminde de gücünü ve ikna kabiliyetini kullanarak devlet önetiminde etkili oldu. IV. Mehmet’in annesi yani kendi gelini olan Turhan Hatice Sultan tarafından haremde boğdurularak öldürülünceye kadar adını tarihin sayfalarına kazımış oldu. Ölümüyle kadınlar saltanatı devri sona ererken aynı zamanda Osmanlı Devleti Yükselme döneminden çıkarak duraklama dönemine girdi.

Kösem Sultan’ı Kim Canlandıracak?

Aylardır anlaşma yapılması beklenen başrol oyuncusu konusunda alınan son bilgilere göre bir anlaşma sağlanmış durumda. Gündeme gelen diğer ünlü oyuncuların yanı sıra Timur Savcı’nın başından beri B planı olarak aklımdaydı dediği isim Beren Saat ile anlaşmanın karşılıklı düzenlenmesi ile imzalar atılmış durumda. Bu anlaşma ile dizi çekimleri de hız kazanarak dizinin daha erken bir tarihte yayınlanmasını sağlayacaklar.

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.