Nasıl Kuran Öğrenirim?

İslam dini indiğinde Peygamber efendimiz (sav.) Hira mağarasında idi. Allah tarafından peygamber efendimize inen ilk ayet ise “oku” olmuştur. İkinci ayet ise Allah’ın adıyla oku diye emir olunmuştur. Dolayısıyla Allah’ın bize emri olan okuma fiili farzdır. Okuma gibi bir vazifeyle görevlendirilen İslam âlemi ise tabiî ki özellikle okuması gereken Allah’ın kitabı olan kuran-ı kerimi okumalıdır.

nasıl kuran öğrenirim

Allah’ın kitabı kuran-ı kerimi öğrenmek tüm Müslümanlara farzdır. Dolayısıyla kuran-ı kerimi okumak ve öğrenmek gerekir. Nasıl kuran öğrenirim hakkında ise bilgi verecek olursak şöyle diyebilirim. Öncelikle diyanet başkanlığına bağlı kuran öğrenme kursları ve cami bünyesinde açılan kurslar bulunmaktadır. Bunlara giderek öğrenebilirsiniz. Ama tabi herkesin böyle bir imkânı olmuyor.

Gerek iş yoğunluğundan gerekse diyanet işleri bünyesinde bulunan kuran kursu yetersizliğinden kuran-ı kerimi öğrenme noktasında zorluk çekiliyor. Bundan dolayı internet üzerinden her hangi bir kuran öğrenme sitesine girilerek rahatlıkla öğrenilebilir. Bunun için tek yapmanız gereken kendinize bir elifba alıp internet üzerinden takip etmek olacaktır.