Tarihin En Güçlü Kadını Kösem Sultan

Bu görsel http://www.kosemsultan.net sitesindeki Mahpeyker Kösem Sultan hakkında Tarih arşivleri için yazılmış yazılara oluşturulmuş bir görseldir. Lütfen kullanmadan önce izin alınız.
Bu görsel http://www.kosemsultan.net sitesindeki Mahpeyker Kösem Sultan hakkında Tarih arşivleri için yazılmış yazılara oluşturulmuş bir görseldir. Lütfen kullanmadan önce izin alınız.

Biz biliriz ki ataerkil bir toplumda yaşıyoruz ve yönetiliyoruz ama işin aslı öyle değil. Kadın özellikle akıllı kadın yönetici olarak arka planda durur ve erkek onun dışarıya açılan kapısıdır. Bunu bize en iyi olarak anlatan tarihte adını altın harflerle yazdırmış sultanlarımıza örnekler çoktur. Mesela Kösem Sultan eşi, iki oğlu veya torunu gibi hepsi genç yaşta saraya gelmiş kısa süreler kalmış ama başarılı bir şekilde görevlerine yerine getirmiş olan padişahların onlar istemese bile arka perdelerinde mutlaka yer almış ve dört padişah boyunca mutlaka dediğini bir şekilde yaptırmış bir valide sultandır.

Saraya geldiğinde daha on beş yaşındaydı hemen aklını ve güzelliğini kullanarak daha sonra eşi olacak olan I. Ahmet’in aklını başından almış ve ilk başlarda onun yanında huzurlu bir hayat sürmüş ona altı evlat vermiştir. Hayatında 27 yaşından sonra entrika başlar çünkü eşi vefat eder ve dul kalır. Babasının arkasından tahta geçen I. Ahmet’in diğer eşinden olma üvey oğlu ve kardeşi Kösem Sultanın devlet işlerine karışmak istemesine engel olmak için onu saraydan başka bir saraya gönderiler. Zamanımız geçmiş eski valide sultanlar veya vekili ile birlikte zaman geçirmek ister Mustafa’nın ikinci kez tahta çıkıp inmesi ne oluyor yerlerine kösem sultan’ın oğlu daha 11 yaşında olmasına rağmen murat’ın tahta çıkmasıyla kösem sultan devlet yönetimi konusunda tekrar etkili insan hale gelecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.