Kösem Sultan Dizi Oluyor

Taşımaya hak kazandığı tüm sıfatlarıyla birlikte tam adı Haseki Mâh-Peyker Kösem Valide Sultan olan fakat en çok bilinen adıyla Kösem Sultan, Osmanlı tarihinde zekasıyla en çok gücü ve hükmetme hakkını elde etmiş olan kadındır. Eylül ayında ekranlara gelmesi planlanan Muhteşem Yüzyıl Kösem dizisinde de tarihin en güçlü karakterlerinden biri olan Kösem Sultan’ın hayatı izleyicilerin beğenisine sunulacak. Kösem Sultan dizisinin tam olarak belirli bir yayınlanma tarihi bulunmamaktadır. Bunun sebebi ise hala başrol oyuncuna karar verilemememiş olması. Bensu Soral, Sibel Kelilli, Tuba Büyüküstün gibi isimlerin adı pek çok defa Kösem Sultan karakterini canlandıracakları konusunda gündeme gelse de dizinin yapımcısı Timur Savcı, Beren Saat ile anlaşma sağlamış durumda. İlk başlarda adı duyulmamış bir ünlüye başrolü vermek isteyen Timur Savcı, 6 bin aday arasından hiçbirisini beğenmeyince Beren Saat’te karar kılınmış. Dizinin dikkat çeken bir diğer konusu ise Hülya Avşar’ı Safiye Sultan rolünde izleyecek olmamız.

Bu görsel http://www.kosemsultan.net sitesindeki Mahpeyker Kösem Sultan hakkında Tarih arşivleri için yazılmış yazılara oluşturulmuş bir görseldir. Lütfen kullanmadan önce izin alınız.
Bu görsel http://www.kosemsultan.net sitesindeki Mahpeyker Kösem Sultan hakkında Tarih arşivleri için yazılmış yazılara oluşturulmuş bir görseldir. Lütfen kullanmadan önce izin alınız.

Kösem Sultan Kimdir?

Osmanlı İmparatorluğu’nun yükselme döneminin son demlerinde dolaylı yoldan ülkeyi yöneten Kösem Sultan, kadınlar saltanatı adı verilen dönemin de zirve ismidir. Eşi I. Ahmed öldükten sonra ülkeyi yönetme isteğiyle çeşitli yollarla tahta geçen padişahları etki altına almaya çalışsa da bu durum sadece kendi oğullarında ve torunlarında işe yaramıştır. Oğlu IV. Murad’ın hükümdarlığı ile aynı zamanda Kösem Sultan’ın da hükümdarlığı başlamıştır. Uzun bir süre saraydaki yönetim bu şekilde devam etmiştir fakat Kösem Sultan’ın torunu IV. Mehmet’in hükümdarlığında valide sultan olan ve aynı zamanda kendi gelini Turhan Hatice Sultan tarafından öldürülmesiyle saray düzeni tamamen değişmiştir. Kadınlar saltanatı sona ermiş ve Köprülü sadrazamlar dönemi başlamıştır. Kösem Sultan’ın öldürülmesi, aynı zamanda haremde işlenen ilk sultan cinayetidir.

Ekim ayında başlayacak olan Muhteşem Yüzyıl Kösem dizisinin ilk tanıtım filmini aşağıdaki videodan izleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.