Muhteşem Yüzyıl Kösem 1. Bölüm İzle

Geçtiğimiz dönemlerde milyonları ekran başına kitlemiş olan Muhteşem Yüzyıl’ın devamı niteliğinde yeni bir dizi ekranlara gelmeye hazırlanıyor. Diziler birbirlerinden alakasız ekipler tarafından çekilse de tarihsel olarak sıralama yapıldığı zaman Muhteşem Yüzyıl dizisinde izlediğimiz dönemin yaklaşık olarak 60 yıl sonrasını izleyeceğiz. Bu bakımdan devamı olarak görülebilir. Bu dönemde padişah I. Ahmed. Tarihin en iyi liderlerinden biri olan I. Ahmed’in adı Kanuni Sultan Süleyman’ın yanında sönük kalsa da en az onun kadar zeki ve kudretli bir padişahtı. Erken yaşta vefat etmiş olsa da ölünceye kadar geçen sürede pek çok iş başarmıştı. En önemlisi de Kösem Sultan’a aşık olmuş ve Osmanlı İmparatorluğu’nun tarihini değiştirmişti.

muhtesem yuzyil kosem 1 bolum izleKösem Sultan ya da tarih kitaplarında geçen adıyla Haseki Mâh-Peyker Kösem Valide Sultan, 1590 yılında Anastasya adıyla dünyaya geldikten sonra 14 yaşında Bosna Beylerbeyi’nin emriyle Topkapı Sarayı’na yollanmıştır. Boşnak ya da Rum olduğu rivayet edilmektedir. Kısa sürede I. Ahmed’e en yakın kadın olan Kösem Sultan, eşi öldükten sonra oğullarının ve torunlarınının hükümdarlık dönemlerinde ülkeyi dolaylı yoldan en etkili şekilde yönetmeyi başarmıştır. Kadınlar saltanatı adı verilen dönemin son sultanı olmasının yanı sıra aynı zamanda en güçlü kadınıdır.

Muhteşem Yüzyıl Kösem adı verilen dizide neredeyse tüm oyuncular belli olmuşken hala başrol oyuncusunun kesinleşmemiş olması dizi tarihinin sürekli olarak ertelenmesine neden oldu. Yapımcı Timur Savcı, Kösem Sultan karakterini canlandırması için tanınmamış bir oyuncu talep etse de araştırmaları sonuçsuz kaldı. Bir diğer plan olarak düşünülen Beren Saat’e teklif götürüldü ve karşılıklı anlaşma sağlanmış oldu. Bu anlaşmanın sonucu olarak da devam eden dizi çekimleri hız kazandı ve Beren Saat’in diziye dokuzuncu bölümde gireceği kesinleşmiş oldu.

Ekim ayında başlayacak olan Muhteşem Yüzyıl Kösem’in 1. bölümünü sitemizden izleyebilir, setten gelecek olan haberleri ilk olarak buradan okuyabilirsiniz.