Yazarlara Devlet Desteği

Pek çok edebiyatseveri yakından ilgilendiren müjdeli bir haber. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın yaptığı açıklama Resmi Gazete’de yayımlandı. Artık edebiyata katkı sağlayan özgün tüm eserler, seçici kurul tarafından değerlendirildikten sonra 10 bin ile 40 bin TL arasındaki desteğe kavuşacak. Bakanlık bu uygulama ile genç yazar adaylarını teşvik etmeyi ve özgün eserleri edebiyata kazandırmayı amaçlıyor.

Destek başvuruları her sene 1-15 Eylül tarihleri arasında yapılacak. Başvuracak yazarın; eserin özgünlüğüne ve eserin edebi katkısına dikkat etmesi gerekiyor. Ayrıca eser sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması, daha önce bir destek fonu almamış ve eserin Türkçe yazılmış olması da aranan özellikler arasında. Bir yazar aynı destek yılı içinde sadece bir eser için başvuru yapabiliyor ve iki kere destek alan yazara bir daha destek verilmiyor. Ödenekler, eserin basımından önce ve basımından sonra olmak üzere iki dönemde veriliyor. Başvuruları değerlendirecek kurulun başında Kültür ve Turizm Bakanlığı müsteşarı var. Bu 7 kişilik kurulun kararı, başvuruları seyreden 15 gün sonunda duyurulacak.

Edebiyat alanındaki bu pozitif gelişme ile pek çok yazarın, edebiyat dünyasına katılıp yeni eserler vermesi de bekleniyor. Bu gelişme Türkiye’nin edebiyata ve yazarlara verdiği önemi açıkça gösteriyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.